Warning: Declaration of QuietSkin::feedback($string) should be compatible with WP_Upgrader_Skin::feedback($string, ...$args) in /var/www7/p6723/cloviecik.sk/web/wp-content/plugins/ocean-extra/includes/wizard/classes/QuietSkin.php on line 94
História používania diek - Človiečik.sk - Obchod plný jemnosti
Doprava zdarma nad 60€

Od kedy používame deky a prečo sú také obľúbené?

Deky sú neodmysliteľnou súčasťou každého domova. Udržiavajú nás v teple zachytávaním tepla a zabránením jeho úniku do ovzdušia. Pri moderných dekách však nejde len o zohriatie. Deky sú tak ako dekorácie, či obrazy, dizajnovým doplnkom interiéru. Môžete si vybrať z rôznych farieb, motívov a tiež materiálov, ktoré robia každú deku jedinečnou.

Vedeli ste, že vôbec prvá deka na svete bola vyrobená už v 14. storočí? Ľudia odjakživa hľadali niečo, čo by ich zahrialo počas chladných zimných večerov a taktiež, niečo čo by bolo na dotyk príjemné a mäkučké. Samotný názov deka (v angličtine „blanket“) vznikol zovšeobecnením špecifickej látky „blanket“, ktorú v 14. storočí propagoval flámsky tkáč Thomas Blanket. V skutočnosti sa však deky používali už dávno predtým, no v iných podobách.

Aj keď Thomas Blanket získal od vtedajšieho štátneho úradníka povolenie zhotoviť tkáčsky stroj na výrobu textílie, nejakú dobu trvalo kým sa jeho výrobok rozšíril. V tej dobe totiž obyčajní ľudia spali len na slame a ako vankúš používali drevené polená. Len bohatá vrstva si mohla dovoliť spať na perových matracoch a prikrývať sa kožušinami, či jemnými látkami.

Hrejivé a mäkučké deky sa však napokon rozšírili do celého sveta a používajú sa dodnes. Kým v časoch Thomasa Blanketa šlo hlavne o ich hrejivé vlastnosti, dnes sú deky dizajnovým kúskom na zútulnenie i skrášlenie interiéru.

Prikrývky nám tiež pomáhajú zaspať a nezobudiť sa počas spánku. Keď zaspíme naša telesná teplota prirodzene klesá, pričom v skorých ranných hodinách je najnižšia. Ak navyše spíte pod rovnakou dekou každú noc, podvedome si ju spojíte so spánkom a bude sa vám lepšie zaspávať. Vyberte si deku, ktorá sa vám zdá príjemná, no je zároveň priedušná a ľahko udržiavaná. Veľmi teplé tkaniny ako je vlna, môžu byť na spanie až príliš teplé. Namiesto toho zvážte ľahkú flísovú, jemnú bavlnenú deku, alebo deku z mikrovlákna.

V dnešnej dobe sú deky tiež neodmysliteľnou súčasťou výbavičky pre bábätko. Kvalitná deka je základom pohodlia novorodenca. Pri výbere prikrývok pre tých najmenších si preto dajte pozor hlavne na kvalitu materiálu, z ktorého je dečka vyrobená. Obzvlášť deky pre bábätká by mali byť veľmi jemné a hebké, aby mohlo bábätko nerušene spinkať.

×
×

Cart

Zatvoriť Panel
Bez potreby zadania kupónu
Nakúp ešte za 60,00  a získaj dopravu zdarma